Ahşap Bumerang Batikli Boomerang 40 cm
AvustralyaDünyadan HediyelerEND-191Keskin Hediyelik Eşya Ve TekstilAhşap Bumerang Batikli Boomerang
AvustralyaDünyadan HediyelerEND-191Keskin Hediyelik Eşya Ve TekstilAhşap Bumerang Batikli Boomerang

Ahşap Bumerang Batikli Boomerang 40 cm (BRT-777LR)

Fiyat : ₺59,00(KDV Dahil)

Avustralya (Aborjin) Bumerang Batikli Ahşap Boomerang 40 cm

 

Avustralya tatilinizi ve anılarınızı size tebessümle hatırlatacak dekoratif ve işlevsel hediyelik eşya.

 

İster kendiniz ister sevdikleriniz için şık bir hediye güzel bir hatıra

 

Ürün Özellikleri:

Ahşap, işlemeli batikli

 

Ölçüleri:

40 cm

Bumerang Nedir? Nasıl Çalışır?

Bu yazımızı bumerang nedir, bumerang nasıl çalışır gibi konuları merak edenler için hazırladık. Bumerang denince, atıldığında atana geri dönen kıvrık bir sopaya benzeyen bir alet akla gelir. Aslında bumerangları tarihi açıdan baktığımızda geçmişi binlerce yıl öncesine dayanıyor. Başlangıçta avlanmak amacıyla silah olarak kullanılan bumeranglar atıldıklarında geri dönmüyordu. Yapılarındaki ani hızlanma sayesinde avcılıkta kullanılıyordu. Yıllar geçtikçe atıldığı noktaya geri dönen bumeranglar spor ve hobi amaçlı kullanılmaya başladı. Bumerangların, kendilerine has eğimli bir şekilleri vardır. Genellikle iki kanadın birleşiminden oluşurlar.

Bumerangın kanatlarının uçaklardakine benzer şekilde bir tarafı düzken diğer yüzü kavislidir. Bumerang havada hareket ederken kanadın kavisli tarafından geçen hava düz tarafından geçene göre daha hızlıdır. Bumerangların çoğu, yaklaşık 30 ile 60 cm arasında bir boyda olmakla birlikte, daha küçük ya da daha büyük çeşitlerini de bulmak mümkün. Doğru fırlatıldığında bumerang, havada dairesel bir yol izleyerek atana geri döner. Geri dönmeyen bumeranglar da kavisli ahşap parçalarıdır; ancak, hem daha ağır, hem de boyları daha uzundur (1 metre civarı) ve özel olarak yapılmış, geri dönmeyi sağlayan kanatları yoktur. Kavisli şekilleri, havada rahatça fırlatılabilmelerine olanak verir. Nişan alması kolaydır ve havada hızlı hareket ettikleri için iyi birer av aleti olarak bilinirler.

Düz bir sopayı havaya fırlattığımızda bir müddet gider ve yer çekiminden ötürü bir süre sonra yere düşer. Sopanın şeklini değiştirmek, onun havada daha fazla kalmasını ve size geri dönmesini sağlayabiliyor. Nasıl mı? Bumerangı sıradan bir sopadan farklı kılan ilk özellik, onun en az iki bileşenden meydana gelmiş olması. Bu, onun bir merkez nokta etrafında dönmesini ve havada giderken hareketinin stabilize olmasını sağlar. Geri dönmeyen bumeranglar da önemlidir. Çünkü bu stabilizasyon etkisinden ötürü düz sopalara göre çarptığında çok daha güçlü bir etki oluşturur. Daha uzağa fırlatılabilirler.

Bumeranglar havada iki kanatın birleştiği merkez etrafında dönerek ilerler. Yani hem kendi ekseni etrafında dönerken hem de ileri doğru hareket eder. Bumerangın havadaki hareketi sırasında üstte olan kanadın dönüş hızı ile alt taraftaki kanadın dönme hızı birbirine eşit değildir. Bu durum bir yüzü kavisli diğer yüzü düz olan kanatlara etki eden net kuvvetlerin birbirinden farklı olmasına yol açar. Uçak kanatlarının yüzeyi yere paralel olduğundan kaldırma kuvveti aşağıdan yukarı doğru etki eder. Bumerangda ise kanatların yüzeyi yere diktir ve kanatlara etki eden kaldırma kuvveti bumerangın dönerek dairesel bir rota izlemesine neden olur.