KırgızistanDünyadan HediyelerMAGKRGZTMG-9004entegraKırgızistan Magnet Tamga Temalı No.4
KırgızistanDünyadan HediyelerMAGKRGZTMG-9004entegraKırgızistan Magnet Tamga Temalı No.4

Kırgızistan Magnet Tamga Temalı No.4 (MAGKRGZTMG-9004)

Fiyat : ₺38,00(KDV Dahil)

Kırgızistan Magnet Tamga Kaya Resmi Temalı No.4

Kırgızistan’da, Tanrı Dağları’nın kollarından Aladağlar üzerinde 3500 rakımda ancak at sırtında ya da yürüyerek ulaşılabilen Saymalıtaş, dünyanın en zengin kaya resimleri alanıdır.

Tamga temaları birebir bu magnetlerin üzerine aktarılmış ve el yapımı üretilmiştir.

Buzdolabı magneti. Kırgızistan hatırası

Malzeme:Polyresin

Arka yüz mıknatıs kaplama

Renk: Karışık renkli

Ev ve mutfak için güzel bir dekor.

Arkadaşlarınız ve aileniz için güzel bir hediye.

Ürün Ölçüleri:

6 × 8.5 cm.

Genel Bilgi:

İnsan, var olduğu günden beri kendini ifade etme ihtiyacı duymuştur. Düşlerini, yaşantılarını, kültürlerini yazıdan önce kayalara ve mağara duvarlarına nakşetmişlerdir. Çoğu damga, çizim, resim bir toplumun kültürel belleğini anlamak için birçok ipucu sunmaktadır. Dünya’nın birçok noktasında, çok sayıda kaya resim alanı bulunmaktadır. Kolektif hafıza, kayalardaki resimlerde gayet açık bir şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Tarihin en eski medeniyetlerinden birisine sahip olan Türkler de göç ettikleri coğrafyalarda kayalar üzerine resimler çizmiş, ilk milli alfabeleri olan Köktürk alfabesinin de köklerini atmıştır. Mağara resimleri ve kayalar üzerindeki şekiller Türk yazısının ilk prototipleridir. Kayalar üzerine çoğunlukla resimler çizildiği gözlenmektedir. Hayvan figürleri ve av sahneleri; Zelenin; neolitik, mezolitik, paleolitik ve prehistorik dönemlerdeki avlanma biçimlerinin farklı kültür sahalarında da ortak olduğunu dile getirmiştir. Son dönem araştırmaları ise sadece hayvan ve avlanma figürlerinin değil insan-tabiat, insan-evren ve kozmolojik konularda yapılmış resimlerin de oldukça benzer niteliklere sahip olduklarını göstermektedir.

Türklerin yaşadıkları coğrafyalarda yapılan araştırmalar; Türk düşünce sisteminin kayalar üzerine işlendiğini anlamamızı sağlar. Orta Asya’dan Anadolu’ya hatta Balkanlara değin birçok sahada benzer figür ve damgaların bulunduğu kayalar tespit edilmiştir. Kırgızistan bu örnekler için mükemmel bir seçim. Mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.


Tatilinizi ve anılarınızı size tebessümle hatırlatacak dekoratif ve işlevsel hediyelik eşya. İster kendiniz ister sevdikleriniz için şık bir hediye güzel bir hatıra. Saat 14.00 a kadar verilen bütün siparişler gün içerisinde kargoya verilir.